Pradžia

Įgyvendintas „Artist residencies“ projektas

Atnaujinta: 2024-06-28
Pradžia

Sėkmingai užbaigtas dvejus metus trukęs projektas „Artist residencies“, skirtas literatūros vertėjams ir rašytojams! Jo metu net šeši kūrėjai iš Latvijos, Estijos ir Suomijos vertė ir rašė literatūros kūrinius Tarptautiniame Rašytojų ir vertėjų centre (TVRC) Nidoje.

  • 2022 metų rugsėjo–lapkričio mėnesiais TVRC rezidavo latvių dramaturgas ir rašytojas Lauris Gundars. Rezidencijos metu Lauris baigė komiksų knygos „Astra“ scenarijų. Knygoje pasakojama apie žmogaus teisių gynėją, vieną žymiausių Latvijos disidentų – Gunārs Astra.  Šiuo metu knygą iliustruoja populiarus Latvijos iliustratorius Reinis Pētersons, o 96 puslapių leidinys knygynuose pasirodys jau šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje (LIELS UN MAZS leidykla).
  • 2023 metų balandžio ir gegužės mėnesiais Centre viešėjo rezidentės iš Estijos – vertėja Maria Esko ir rašytoja bei vertėja Maarja Pärtna. Šiuolaikinėje prancūzų prozoje besispecializuojanti vertėja Maria Esko rezidencijoje į estų kalbą išvertė Alice Zeniter romaną „Jusque dans nos bras“, kuri Estijos knygų lentynose pasirodys jau po dviejų savaičių, o rašytoja ir vertėja Maarja Pärtna Nidoje parašė esė, kuri laimėjo pirmąją vietą „Müyürelehe“ ir „Mondo“ literatūros konkurse, taip pat eilėraščių, kurių dalis publikuota Estijos rašytojų sąjungos žurnale Looming.

Šiais metais „Artist residencies“ konkursą laimėjo ir šį pavasarį Nidoje viešėjo net trys kūrėjai – rašytojas iš Suomijos – Tilo Eckardt, vertėja Dace Meiere ir poetė Inga Pizane iš Latvijos.

  • Bendradarbiaudamas su Thomo Manno kultūros centru, rašytojas Tilo Eckardt intensyviai tyrinėjo Thomo Manno gyvenimo periodą Nidoje – ieškojo dokumentų, tyrinėjo senas nuotraukas bei archyvus, vaikščiojo tuo pačiu Pamariu, kuriuo kadaise taip žavėjosi Thomas Mannas. Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre rašytojas baigė pirmąją istoriniais faktais paremto romano apie Thomo Manno gyvenimą dalį. Planuojama, kad romanas pasirodys Vokietijoje ir Suomijoje 2025 metais – minint Thomo Manno 150-ąjį gimtadienį.
  • Žymi Latvijos vertėja Dace Meiere Nidoje ne tik rinko gintarus, bet išvertė net 4 literatūros kūrinius! Dace užbaigė Danutės Kalinauskaitės romano „Baltieji prieš juoduosius“ vertimą (knyga latviškai bus išleista vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje), Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki knygą „Mergaitė su šautuvu”, Tomo Dirgėlos knygą „Mano tėtis rašo knygą“ bei Helmuto Šabasevičiaus straipsnį „Latviškas Art deco ir Lietuvos teatras“, kuris bus panaudotas sudarant knygą apie latvių menininką Ludolfą Libertą.
  • Poetė Inga Pizane rezidencijos metu parašė eilėraštį skirtą Nidai, kuris buvo publikuotas Latvijos kultūros žurnale Punctum, taip pat netrukus Latvijos literatūros žurnale „Domuzīme” pasirodys Ingos dienoraščio formato tekstas apie gyvenimą rezidencijoje ir Nidą. Visos viešnagės metu Inga rašė ir filmavo rezidencijos dienoraštį, kurį publikavo savo Instagram paskyroje, o paskutinėmis viešnagės dienomis davė interviu apie kūrybines patirtis Nidoje latvių kalbininkei ir vertėjai Aigai Veckalnei tinklalaidėje „Pieturzīmes”.

Viso projekto metu dalyviai ne tik dirbo su savo kūrybiniais projektais, bet ir susipažino su unikalia Kuršių Nerijos gamta, dalyvavo kultūriniuose renginiuose ir ekskursijose, susipažino su regione veikiančiomis menininkų bendruomenėmis ir kultūros institucijomis, dalinosi patirtimis su bibliotekos renginių lankytojais. Jų darbai, sukurti arba išversti rezidencijos metu, yra svarbus indėlis į literatūros pasaulį. Tikimės, kad projektas prisidėjo skatinant tarptautinį literatūros kūrėjų bendradarbiavimą bei profesionalios literatūros kūrybą, įkvėpė naujų idėjų, o skaitytojams – padovanojo naujų, įkvepiančių literatūros kūrinių!

Projektą finansavo – Šiaurės šalių ministrų taryba.

  •  
Į viršų