Pradžia

Vaikų knygos šventei „Kviečia baltos knygų burės“ nuvilnijus

Atnaujinta: 2022-05-09
Pradžia

Balandžio 27–28 dienomis bibliotekos jaunieji bičiuliai, jų tėveliai, mokytojai, seneliai dalyvavo šaunioje Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos organizuotoje vaikų knygos šventėje „Kviečia baltos knygų burės“. Tai strateginis renginys, kurio pagrindinis finansuotojas yra Šilutės rajono savivaldybė. Knygos šventę rėmė ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos Šilutės skyrius bei Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka. Renginio metu buvo galimybė vaikams padovanoti keletą literatūrinių susitikimų su pamėgtais ir populiariais rašytojais, pasilinksminti atidarymo šventėje, pamatyti nuostabią Šilutės kamerinio dramos teatro spektaklio premjerą. Dalyviai prieš prasidedant renginiams kiemelyje piešė sienelę „SMS taikai“.

Knygos šventę atidarė šaunus „Linksmojo lagamino“ kolektyvas iš Klaipėdos. Personažai vaikus užėmė įvairiomis aktyviomis veiklomis, kad jie rinktųsi veiklas pagal pomėgius, gerai jaustųsi. Norintys laiką leido didžiuliame batute. Baigiantis judriems užsiėmimams visi dalyviai buvo pavaišinti gaiviu vaisiniu tortu.

Šiltas ir jaukus susitikimas vyko su dailininke, keramike, knygų „Adelės dienoraštis“ (3 knygos) autore Ramune Savickyte. Tai vaikų itin skaitoma knyga, matyt, jų autorė ją rašydama sudėjo didelę dalį savo širdies, gerumo, altruizmo. Susirinkusiems ji atskleidė savo vaikystės epizodus, papasakojo apie visą gyvenimą pačios rašomą dienoraštį ir apie tai, kas paskatino rašyti dienoraščio žanro knygas. Tarp rašytojos ir vaikų vyko pokalbis apie būsimą ketvirtąją knygelę „Adelės dienoraštis. Vasara“. Mat ankstesnės yra apie pavasarį, rudenį ir žiemą. Dailininkė pademonstravo, kaip ji piešia iliustracijas, katinėlius, šunelius, pagrindinę heroję Adelę. Mokiniai sekė kiekvieną jos rankos judesį ir stebėjosi, kaip po kiekvieno brūkštelėjimo ant balto lapo gimsta šuniukas, traktorius, katinėlis ir pati knygelių herojė Adelė. Išeidami iš susitikimo vaikai išsinešė dovanų – autorės knygų bei kiekvienas po piešinių knygelę, o svarbiausia – šiltas emocijas.

Kitame literatūriniame susitikime dalyvavo vaikų pamėgta rašytoja, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, šilutiškė Ignė Zarambaitė. Ji papasakojo apie savo ieškojimus ir atradimus, minčių ar įspūdžių aprašymą ankstyvoje vaikystėje, vėliau – knygų rašymą, rankų darbo lėlių bei meno kūrinių ant savo namų sienų kūrimą. Knygų autorė papasakojo ir apie mergaitėms nebūdingą pomėgį – futbolą, kuriuo susidomėjo vaikystėje.  Dauguma dalyvių jau buvo skaitę knygas „Emilio laiškas“ ir „Skudurinukė“. Vaikai dalyvavo žaismingame konkurse – turėjo užduoti rašytojai įdomų klausimą. Ignė  iš visų klausimų išrinko du jai labiausiai patikusius,  kurių autoriai gavo nuo rašytojos po knygą. Labiausiai rašytoja akcentavo savo sukurtas tris lėles – Enriką, Eliją ir skudurinę lėlę Uršulę. Pristatydama šiemet išleistą savo knygą „Debesėlis“ I. Zarambaitė apie ją papasakojo, paskaitė ištrauką, kurią išklausę vaikai vienbalsiai atsakė į autorės klausimą, jog knygos veikėjo Aisčio nuoseklią ir liūdną rutiną vieną dieną sujaukė netikėtai atskridęs baltas balandis, kurio vardas buvo Debesėlis.

Balandžio 28 dieną knygos šventė vaikams pažėrė net keturis susitikimus su rašytojais ir dailininke.

Pirmojo susitikimo metu vaikai susipažino su pasakų, apsakymų, novelių bei eilėraščių autore, Lietuvos rašytojų sąjungos narė Ona Jautake. Susitikimo metu autorė pristatė pasakų ir istorijų knygą „Balta skrybėlaitė“ bei  nuoširdžiai pasakojo apie keistuolį šios knygos herojų, kuris nuolat ginčijasi su savo uodega – katiną Pronelijų. Istorijos apie jį moko skaitytoją kitaip pažvelgti į pasaulį. Autorė skaitė savo eilėraščius, dalinosi kūrybine patirtimi ir kartu su dalyviais sukūrė eilėraštį „Pavasaris“. Paklausus viešnios, kodėl skaitymas yra svarbus, ji nedvejodama atsakė: „Neskaityti – tai tas pats, kas nematyti“. Autorė prisipažino, kad mėgstamiausia jos knyga yra „Avinėlis Jakobas“, tačiau bibliotekos lankytojams ji padovanojo naujausią savo knygą „Balta skrybėlaitė“ ir skatino vaikus skaityti, kiekvienam atrasti kūrybinės energijos. Kartu su viešnia renginyje dalyvavo Kelmės mažojo teatro režisierius ir vadovas Algimantas Armonas, kuris vaikams pasakojo juokingas istorijas, skaitė rašytojos kūrybą bei ją analizavo, pasakojo apie savo statomus spektaklius bei kvietė juos pamatyti. Režisierius dalinosi linksmais vaikystės ir jaunystės prisiminimais, net pašoko baleto epizodų.

Vėliau išskirtines kūrybiškumo dirbtuves vedė profesionali, ypač populiari vedėja Sigutė Ach. Jų metu dalyviams papasakota, kaip teisingai pasirinkti, laikyti, naudoti ir plauti teptuką, kaip paruošti lapą akvarelei lieti, kaip naudoti spalvas, kad jos teisingai susilietų. Dailininkė pademonstravo, kaip iš paprastų potėpių gimsta jos piešiniai. Ji kalbėjo apie tai, kaip liejant paveikslus akvarele galima išlaisvinti savo vaizduotę, o tai leidžia pažinti pasaulį kitaip, nes kūrybiškumas atveria įvairesnes galimybes. Vaikai sekė dailininkės pamokymus ir su malonumu liejo akvareles, kurioms vėliau, įžvelgdami jose gyvūnėlius, medžius, gėles, kitus dalykus, sukūrė kontūrus. Taip kiekvienas paveikslėlis tapo išskirtinis ir autorinis. Dailininkė paaiškino, kaip  paveikslėliui galima sukurti žodžius, iš kurių gimsta tekstas, o iš jų ir knygelės vaikams.

Agnesos Kenešytės-Gricės susitikimas buvo skirtas paaugliams. Ji pristatė savo debiutinį kūrinį „Sulaukti aušros“. Autorė nuo vaikystės mėgsta skaityti fantastines knygas, jai labai patinka Hario Poterio knygos, tad ir renginio metu buvo apsirengusi Hario Poterio tematikos džemperiu. Literatūros kūrėja pristatė save ir savo pirmąją knygą „Sulaukti aušros“, papasakojo apie jos gimimą. Idėja užsimezgė lietuvių kalbos mokytojos klasėje. Vėliau, po 10 metų, pavyko parašyti rankraštį, kurį pateikė paauglių literatūros konkursui. Agnesa laimėjo pirmąją vietą ir ją ištiko lengvas šokas. Gavo daug patarimų iš konkurso organizatorių, ką reikėtų dar pataisyti rankraštyje. Rankraštis išgyveno daug metamorfozių, kol buvo išleistas galutinis variantas. Knygos gimimas pareikalavo daug laiko ir korekcijų, autorė net kurį laiką gailėjosi, kad per didelis darbas išleisti knygą. Autorė pasakojo apie knygos turinį, apie jai artimą baltų tikėjimo sampratą. Susitikimo dalyvius ji skatino pamąstyti apie žmogaus laisvę patiems kurti savo likimą. Klausytojams neatskleidė knygos pagrindinio siužeto vingių, kad skaitytojai galėtų patys paskaitę sužinoti jų tęsinį. A. Kenešytė-Gricė paaugliams pasiūlė sukurti savo knygos veikėją (būtybę), išdalino lapus-veikėjo žemėlapius, kuriuose reikėjo surašyti veikėjo išvaizdą, charakterį, pomėgius, fantastines savybes. Vėliau dalyviai kūrė „Būtybių socialinių tinklų profilį“, kur reikėjo įrašyti veikėją, draugus, patirtis. Savo kūrybą jie pristatė auditorijai. Autorė dar ilgai bendravo su auditorija, kuri neturėjo noro skirstytis.

Džiaugsmingas susitikimas įvyko su vienu populiariausių Lietuvoje vaikų rašytoju Tomu Dirgėla. Jis yra trijų atžalų tėtis, nestokojantis kūrybinių ambicijų jaunas rašytojas, kuris kiekvieno susitikimo metu vaikus pakrauna teigiamomis emocijomis, tad renginiuose noriai dalyvauja įvairaus amžiaus vaikai. Populiarus vaikų rašytojas T. Dirgėla nuo trečios klasės žinojo, kad ateityje rinksis šį kelią. Anksčiau jis yra minėjęs: „Kai sykį susitiko dvi jo pusės – Meilė kūrybai ir Meilė vaikams – nebeliko nieko kito, kaip tik imti ir rašyti mažiesiems!“ Ir šio susitikimo metu jis skaitytojams pristatė savo kūrybą, neleidžiančią nuobodžiauti ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Daug po Lietuvą ir užsienį keliaujantis knygų vaikams autorius mano, kad kurti šio amžiaus skaitytojams yra atsakinga, nes juk taip ugdomas būsimasis skaitytojas, žmogus. T. Dirgėlos kūriniuose apstu humoro, gal todėl jam pavyksta vaikus uždegti noru skaityti. Kaskart, ir šio susitikimo Šilutėje metu,  autorius pasitelkia humorą. Dalyviams buvo įdomu klausyti rašytojo, nereikėjo pastangų susikaupti, noriai įsijungė į dialogą.

Šventę užbaigė Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai (Alma Rimkevičiūtė, Vygantas Paldauskas, Vytautas Bartuška), parodę įspūdingą, pamokančią spektaklio premjerą Kaukazo pasakų motyvais (režisierius Sergėjus Paciukas).

Visų renginių metu lankytojai dalyvavo interaktyviame žaidime-fotosesijoje „Au‘ginu skaitymą“ ir laimėjo prizus.

Nuoširdžiai dėkojame šauniems Pamario progimnazijos, Žibų pradinės ir M. Jankaus pagrindinės mokyklų mokytojams, įsijungusiems į vaikų knygos šventės renginių programą.

Renginio organizatoriai už suteiktą reikšmingą pagalbą ruošiantis vaikų knygos šventei nuoširdžiai dėkoja akredituotoms savanorėms, Šilutės Vydūno gimnazijos 3 klasės gimnazistėms Simonai Greičiūtei ir Monikai Rumpytei.

Vita Gerulienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriaus vedėja

Į viršų