Pradžia

Povilo Dirgėlos tapybos darbų paroda Pašyšių bibliotekoje

Atnaujinta: 2022-04-08
Pradžia

Povilas Dirgėla – žinomas Lenkijoje ir Lietuvoje marinistas, kartais tapantis ir siurrealistinius paveikslus. Gimė  ir augo Klaipėdoje. Studijavo Vilniaus universitete filologiją, tačiau teptuko iš rankų taip ir nepaleido. Piešti pradėjęs dar vaikystėje akademinio meno mokėsi dailės mokyklos vakariniame skyriuje
Nuo 1983 m. aktyviai dalyvauja parodose.  Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, 2009 m. suteiktas meno kūrėjo statusas. 2019 m., 2021 m.  Jūrmalos tarptautinėse marinistikos bienalėse – konkursuose laimėjo žiūrovų prizus. 2020 m. tapybos darbas buvo eksponuojamas parodoje „Galva pilna minčių“ Šiuolaikiniame meno centre Vilniuje.

Nuo balandžio 1 d. Pašyšių bibliotekoje eksponuojama jo tapybos darbų paroda „Jūros mūša“. Mažos bibliotekos sienas puošia didingi iš rėmų išsiliejantys jūros vaizdai.

Kodėl jūra? Marinistika tiek literatūroje, tiek dailėje pastaruoju metu paskendusi užmarštyje, o paveikslas su jūros vaizdu užkliudantis akį nebesulaukia išskirtinio dėmesio kaip anksčiau. Su korespondente Birute Skaisgiriene kalbėdamas paveikslų autorius išsakė savo mintis: „Savo paveiksluose labai stengiuosi neįžeisti jūros nemokšiškumu, nenuoširdumu ar prasta tapyba. Gal todėl jūra ir parodo man savo gražiausias ir įdomiausias vietas, kurias bandau užfiksuoti drobėje. Nuo vaikystės jūra stebina savo erdve, didžiule nesutramdoma jėga. Ir dabar žiūriu į jūrą ir jos jėgą su visa derama pagarba stichijai.

Povilas Dirgėla retai tapo jūrą nuo kranto. Jis gana dažnai sugalvoja visokių keistų žygių, kurie padeda pamatyti jūrą tarsi iš vidaus. Gal todėl stebint jo paveikslus susidaro įspūdis, kad stovi ant laivo denio ir jauti vėjo šėlsmą ir bangų mūšą?

Rami, šilta, draugiška, grasinanti, atšiauri, putota – tai tik keli iš daugelio jūros vaizdų apibūdinimų, kylančių stebint paveikslus. Vienoda tačiau kas kart skirtinga, nešanti mintimis kažkur už horizonto.

„Atvira Klaipėda“ korespondentei‚ paklausus kiek veidų turi jūra, ar ją įmanoma ištapyti tiek, kad imtumei kartotis? Povilas Dirgėla sakė: „Esu sulaukęs pasakymo, kad jūros tema visiškai išsemta, ir kad kaip ją betapyčiau, vis tiek bus kičas. Gerai kartą yra pasakęs menotyrininkas Petras Šmitas – meilės tema dar labiau išsemta, bet vis dar plėtojama visose meno srityse. Ačiū jam, padrąsino. Žinoma, jei žmogus žiūrėdamas į jūrą mato tik bangos lūžimą, atmintin įsirėžia labai monotoniškas vaizdas. Bet jeigu sugebi pamatyti jos jėgą, jos spalvas ir atspalvius, jos detales, jos blyksnius, jos erdvę, jos bangų formas – tai neišsenkamas įspūdžių šaltinis. Dėl to motyvų paveikslui – nors vežimu vežk.

Daugelis parodą aplankiusių bibliotekos lankytojų tarsi patvirtindami menininko žodžius žavisi beribe erdve atsiveriančia iš paveikslų. Parodoje eksponuojami naujausi autoriaus darbai. Visi, kurie neturi galimybės aplankyti parodos bibliotekoje, su Povilo Dirgėlos tapyba gali susipažinti apsilankę bibliotekos Facebook paskyroje. Paroda bibliotekoje bus eksponuojama iki gegužės 1 d.

Į viršų