Pradžia

Naujienos iš Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos

Atnaujinta: 2022-07-08
Pradžia

Poetinės slinkčių slinktys Skuode

Labai karštą birželio 28 vakarą Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su leidyklos „Slinktys“ poetais. Poetinio žodžio mylėtojams savo kūrybą skaitė poetas, asociacijos „Slinktys“ vadovas ir knygų leidėjas Juozas Žitkauskas, eilėraščiais prabilęs gimtąją dzūkų tarme; poetas, dailininkas, juvelyras, medalininkas Gvidas Latakas, įterpdamas ir gimtosios žemaičių kalbos perliukų, jaunosios kartos poetas Linas Daugėla bei žurnalistas, skaitovas Paulius Šironas. Neseniai „Slinktys“ išleido kompaktinę plokštelę „Suėjus prie žemės ribos“, kurioje skamba Pauliaus Širono įskaityti penkių poetų žemininkų tekstai: Juozo Kėkšto, Kazio Bradūno, Alfonso Nykos-Niliūno, Henriko Nagio ir Vytauto Mačernio. Intarpuose skamba kruopščiai paties Pauliaus atrinkta lietuvių kompozitorių minimalistinė muzika. Pauliaus skaitymas taip užbūrė klausytojus, kad prašyta, net pakartoti skaitomą eilėraštį.
Eilėraščius palydėjo Vaido Minelgos ir jo mokinio Vitalijaus Stonkaus atliekamos dainos. Kūrėjams už padėkojo Skuodo rajono savivaldybės administracijos direktorius Žydrūnas Ramanavičius, teikdamas suvenyrų, ir Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas ir Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Sruogienė, įteikdami, bibliotekos išleistas knygas žemaičių kalba.
Šis susitikimas su kūrėjais – dvi valandas trukusi galimybė šviežio oro gūsį kvėptelti vaizduotės erdvėje.

Birutė Sruogienė
Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Nuotraukos Giedriaus Lekstučio

Pavakarojimas ant Apuolės piliakalnio

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka tęsdama projekto ,,Palangos Juzė: pažink, išmok, kurk", kurį dalinai finansuoja Lietuvos Kultūros taryba, birželio 29 d. pavakarę besidominčius istorija ir norinčius susipažinti su juostų pynimo menu pakvietė rajono gyventojus pavakaroti ant Apuolės piliakalnio. Čia atvažiavo ir suėjo bemaž pusšimtis įvairaus amžiaus žmonių. Tų, kas norėjo gaivų vakarą pabūti su bendraminčiais, įkvėpti piliakalnio slepiamos dvasios, mintimis prisiliesti prie protėvių – kuršių – gyvenimo. Projekto vadovė, vyresnioji bibliotekininkė S. Puškorienė pristatė projekto veiklas, pasakė, ko susirinkome būtent čia, Apuolėje. Apie kuršių gyvenimą mūsų krašte remdamasi Rimberto kronika ir kitais istoriniais šaltiniais pasakojo charizmatiškoji D. Budrienė – kuršiško gyvenimo būdo propaguotoja. Entuziastingas ir įtraukiantis jos kalbėjimas nepaliko abejingo nė vieno. Viena, jos lūpomis buvo liudijama mūsų protėvių praeitis, kita – negalėjai nesižavėti Daivos pilietiškumu, supratimu, kad žmogus gyvena ne sau, kad jis negali būti mankurtas ir nežinoti savo prosenelių, savo genties, savo tautos praeities, vertybių, negali negalvoti apie tai, kas liks po jo. Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė demonstravo senovinę prabangią kuršių moters aprangą. Kuršių moters rūbai ir aksesuarai atkurti pagal IX a. Palangos kapinyno 142 kapo duomenis. Prie kostiumo atkūrimo prisidėjo net 11 autorių. Kuršių moterų drabužiai buvo išskirtinio grožio, labai iškilmingi, tiesiog perkrauti metalu. Kryžinius smeigtus nešiojo tik kuršių moterys. Jais susisegdavo apsiaustą ar skarą. Labai mėgtos apyrankės – jos buvo masyvios, kiek platėjančiais galais, sudėtingo dekoro. Visos šio tipo apyrankės yra ornamentuotos ir turi savo reikšmes. Papuošalų medžiaga – žalvaris, sidabras, mėlynas stiklas.

Besiklausant įdomaus pasakojimo, apipinto legendomis, valanda prabėgo bemat.

Vėliau vyko juostų pynimo edukacija, kurią vedė tautodailininkė, audėja M. Korsakienė. Vieni tik stebėjo pynimo procesą, bet daugelis mokėsi ir pynė. Tarp besimokančiųjų buvo ir vaikų, ir vyriškių, ką jau besakyti apie moteris ir mergikes! Liepsnojo laužas, netilo kalbos, vaišinomės suneštinėmis vaišėmis: šviežiomis ir itin saldžiomis braškėmis, naminiu varškės sūriu... Niekas neskubėjo namo. Gyva istorijos pamoka įtraukė kiekvieną – mažą, jauną, suaugusį ir jau pagyvenusį – renginio dalyvį. Dalis jų ir juostą bevakarojant nupynė. Buvo ir sveikinimų, ir padėkų. Tikrai šaunus ir naudingas pavakarojimas, kuriame komfortiškai jautėsi skirtingų kartų atstovai.

Ramutė Šličiuvienė
Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos bibliotekininkė

Į viršų