Pradžia

Nuotoliniai mokymai „Autizmo spektro sutrikimų vaikus auginančių šeimų patirtis“

Atnaujinta: 2021-05-21
Pradžia

Biblioteka įgyvendindama LR Kultūros ministerijos finansuojamą priemonę Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis, gegužės 21 dieną organizavo nuotolinius mokymus tema Autizmo spektro sutrikimų vaikus auginančių šeimų patirtis. Lektorė – VDU Sociologijos katedros dėstytoja ir antropologė dr. Daiva Bartušienė.

Šie mokymai buvo skirti Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos, Klaipėdos regiono savivaldybių viešųjų bibliotekų specialistams bei mokyklų bibliotekininkams. Lektorė supažindino su autizmo, kaip sociokultūrinio reiškinio, raidos istorija, siekiant parodyti, kas lėmė, kad Vakarų visuomenėje apskritai buvo sukurta ir įtvirtinta autizmo diagnozė. Bandyta rasti atsakymą į klausimą „ar tikrai egzistuoja „autizmo epidemija“, kokios yra dažniausiai sutinkamos išankstinės nuostatos, mitai ir priešiškos nuomonės, susijusios su autizmu ir autistiškais žmonėmis.

Pranešimo metu buvo paliesta Lietuvoje dar gana nauja neuroįvairovės tema bei trumpai apžvelgta neuroįvairovės atsiradimo idėja, pristatytas biomedicininis ir socialinis negalios konstravimas.

Lektorė pristatė ir kultūrinio konteksto reikšmę autistiškų žmonių atveju, nušviesdama kaip skirtingose kultūrose tie patys autizmo spektro sutrikimo požymiai, bruožai ir simptomai gali reikšti labai skirtingus dalykus, pvz. akių kontaktas, prieraišumas, empatija ir pan. Mokymų pabaigoje buvo siekiama teorines įžvalgas susieti praktiškai ir iliustruoti antropologinio tyrimo metu surinktais duomenimis apie autistiškus vaikus auginančias šeimas ir jų patirtis.

Nuotoliniuose mokymuose gausiai dalyvavę bibliotekininkai dėkojo už įgytas žinias ir galimybę jas pritaikyti darbinėje praktikoje.

Į viršų