Pradžia

Projekto „Artist Residencies” 2023 m. stipendijos laimėtoja Maria Esko

Atnaujinta: 2023-03-24
Pradžia

Kviečiame susipažinti su Tarptautinio vertėjų ir rašytojų centro antrąja rezidente – Maria Esko iš Estijos. Maria Esko kartu su tautiete Maarja Pärtna 2023 metais laimėjo projekto „Artist Residencies“ stipendiją ir du mėnesius gyvena ir kuria Nidoje.

Maria Esko yra literatūros vertėja, kurios specializacija yra šiuolaikinė prancūzų proza. Nuo mažens Maria domėjosi nestandartinėmis kalbomis. Studijų metu Talino universitete (Romance Languages MA,  2015) šis pomėgis tapo aistra kataloguoti idiolektus ir perkelti juos iš vienos kalbos į kitą.

Šalia prancūzų literatūros vertimų ir leidėjos darbo, Maria aktyviai dalyvauja Estijos ir Baltijos šalių literatūros veiklose, siekdama pristatyti ir populiarinti literatūros vertimą kaip profesiją, skatinti tarptautinius literatūrinius mainus. Rengia interviu su estų ir užsienio autoriais, rašo knygų recenzijas ir straipsnius Estijos kultūrinei žiniasklaidai. Taip pat koordinuoja Estijos rašytojų sąjungos bendradarbiavimą su Latvijos ir Lietuvos rašytojų sąjungomis bei Estijos vertėjų sąjungos programą jauniesiems vertėjams.

Savo rezidencijos Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre metu Maria planuoja daugiausia dėmesio skirti vertimams. Pagrindinis jos tikslas – užbaigti pradinį Alice Zeniter kūrinio „Jusque dans nos bras“ juodraštį. Anot Marios, Alice Zeniter yra nepaprastai galingas jaunas moteriškas balsas prancūzų literatūros scenoje. Kūrinyje „Jusque dans nos bras” autorė kalba apie latentinę ksenofobiją ir rasizmą, nukreiptą prieš žmones, kurie yra prancūzai visais atžvilgiais, išskyrus jų vardus. A. Zeniter naudoja savo spalvingą kalbą ir unikalų pasakojimo stilių kaip įrankius atvirai diskusijai kurstyti.

Antrasis Marios Esko rezidencijos projektas yra išversti Virginie Despentes kūrinį „Cher connard“. Virginie Despentes dažnai laikoma šiuolaikine feministe rašytoja Prancūzijoje. Jos dažnai šokiruojantis būdas negailestingai apšviesti tamsiausius šiuolaikinės kapitalistinės visuomenės kampelius greitai sulaukė dėmesio ir subūrė didelį skaitytojų ratą visame pasaulyje. „Cher connard“ nagrinėjamos tokios problemos kaip: susvetimėjimas pandemijos metu, dvi judėjimo #MeToo pusės ir socialinės žiniasklaidos poveikis tarpasmeniniams santykiams.

Kaip sako Maria, verčiant reikia ramios, tačiau įkvepiančios aplinkos. Būtent tokia yra Nida. Tad tikimės, kad ši rezidencija bus produktyvi ir įkvėps naujoms idėjoms.

Projektas „Artist Residencies” finansuojamas Šiaurės ministrų tarybos.

Į viršų