Pradžia

Stasės Jokimčienės karpymo pamoka Inkakliuose

Atnaujinta: 2023-11-16
Pradžia

Lapkričio 14 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Inkaklių filiale vyko susitikimas su karpinių karpytoja Stase Jokimčiene.

Lietuvoje karpiniai pradėti karpyti dar XVI amžiuje. Jais žmonės gražindavo savo aplinką. Karpinių ornamentai buvo įvairūs: nuo archajiškų geometrinių ornamentų, panašių į liaudies mezginių, drožinių, margučių raštus, iki gyvosios gamtos vaizdavimo. Laiko bėgyje karpinių turinys ir atlikimo technika vystėsi. Šiandienos karpiniai irgi išlaiko tą pačią archajišką ir natūralią geometrinę liaudies meno ornamentiką, floros ir faunos elementus, bet tapo labiau daugiaplaniai. Karpymo įrankiai yra ne vien žirklės, bet ir specialūs pjaustymo peiliukai. Šiais laikais karpiniai tapo labiau vaizduojamojo meno rūšimi, skirta gėrėtis.

Vilkyčiuose (Šilutės r.) gyvenanti Stasė Jokimčienė kuria karpinius – paveikslus. Jų turi sukaupusi daugybę įvairiomis temomis. Inkaklių bibliotekoje šiuo metu eksponuojama jos karpinių paroda Sutemų paukštis – pelėda, kurioje galima išvysti per dvidešimt karpinių. Kiekvienas karpinys vis kitoks.

Darbų autorė yra savamokslė, idėjų ieško knygose, kituose šaltiniuose. Naudoja pjaustymo peiliuku techniką. Karpiniai, iškarpyti iš balto lapo, pateikiami juodame fone. Vieni jų – simetriniai, kiti – asimetriniai.

Stasė Jokimčienė pasakojo, kad karpymas yra labai užkrečiantis užsiėmimas, reikalaujantis daug laiko, kantrybės ir kruopštumo, tačiau galutinis rezultatas visada teikia malonumą.

Susitikimo dalyviai gavo užduotį – išpjaustyti tris skirtingas širdeles. Beveik kiekvienas pabandė laikyti popierių, peiliuką ir išpjaustyti dalį karpinio. Kai kuriuos karpymo menas labai sudomino.

Viešniai padėkota už suteiktą karpinių pjaustymo pamoką ir nuoširdų bendravimą.

 

Pranešimą parengė:
Daiva Milkerienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Inkaklių filialo bibliotekininkė

Į viršų