Pradžia

Renginiai Palangos viešojoje bibliotekoje

Atnaujinta: 2023-06-27
Pradžia

Jolanta Zabarskaitė pristato knygą „Kaip kalba gamina savo prasmę“

Ar galima kalbėti apie kalbą, kaip gamybos priemonę, apie įrankį sukurti ir keisti pasaulį? Į šiuos ir panašius klausimus bando atsakyti vilnietė mokslininkė, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriaus vyriausioji metodininkė–tyrėja, kalbininkė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė. Liepos 7 d. (penktadienį) 17 val. kviečiame į Palangos viešosios bibliotekos renginių salę, kur vyks J. Zabarskaitės monografijos „Kaip kalba gamina prasmę“ pristatymas. Šioje knygoje profesorė dalinasi sukauptomis žiniomis ir įžvalgomis apie tai, kaip realiame (ne lingvistiniame) pasaulyje funkcionuoja kalba. Diskutuoja apie tai, kas pasikeitė mūsų gyvenime, kai XXI amžiuje kalba persikėlė į internetą.

Prof. Dr. Jolanta Zabarskaitė  –  lingvistė, tyrinėjanti semantiką, kalbinę naratyvų raišką, kalbos performatyvumą, natūralios kalbos procesus. Parengusi monografijų, mokslo šaltinių, mokslo straipsnių. Karjeros pradžioje rašė akademinį „Lietuvių kalbos žodyną“. Greta mokslinės veiklos daug dėmesio skiria mokslo populiarinimui. Sukūrė interaktyvių muziejų, parodų, kino ir televizijos scenarijų, veda pokalbių laidas apie kalbą ir kalbininkus. Savo žiniomis ir patirtimi dalijasi dėstydama studentams, vesdama seminarus mokytojams ir įvairių sričių profesionalams.

Monografija „Kaip kalba gamina savo prasmę“ – knyga apie kalbą, kurioje nėra nei žodžio apie kalbos normas, klaidas, gramatiką ir kablelius. Ši knyga turi kitus tikslus: padėti skaitytojui suprasti, kaip kalba veikia mūsų smegenyse; parodyti, kokie iš pirmo žvilgsnio nematomi prasmės elementai padeda sukurti efektingą ir efektyvią komunikaciją ir – atvirkščiai – kodėl patiriamos komunikacinės nesėkmės; atskleisti, kas atsitiko, kai kalba perėjo į skaitmeninę terpę, jos pradėjome mokyti robotus ir paaiškėjo, kad ji vis labiau valdo ne tik virtualybę, bet ir realybę. Knyga subalansuota humanitarams, komunikacijos specialistams, bet tinka ir kiekvienam iš mūsų, nes padės suvokti, kas dabar vyksta žiniasklaidoje, mokykloje, socialiniuose tinkluose. Šioje monografijoje sąmoningai laužomos akademinio rašymo ir mokslinės kalbos taisyklės, naudojama daug metaforų ir palyginimų.

---

Literatūrinė popietė su  Asta Jolanta Miškinyte ir Jolanta Vilkevičiūte

Poilsiaujančius ar pavargusius nuo sunkios darbo dienos skaitytojus supažinti su lietuvių laisvalaikio literatūra liepos 11d. (antradienį) 17 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje į susitikimą kviečia rašytojos: Asta Jolanta Miškinytė ir Jolanta Vilkevičiūtė. Vakaro viešnios pristatys savo kūrybą: tingiam vakarui ar trumpam atokvėpiui tinkančias, atvirai ir su meile papasakotas gyvenimiškas istorijas bei detektyvus.

Asta Jolanta Miškinytė –  Vilniaus Valstybinio Pedagoginio instituto Gamtos geografijos fakulteto absolventė, dirbo mokykloje, vėliau ilgokai užtruko pardavimų, reklamos ir marketingo srityje, o prieš gerus dvidešimt metų įkūrė kelionių agentūrą. Nei verslas, nei kelionės neužgesino noro rašyti: pirmieji eilėraščiai išspausdinti žurnale „Jaunimo gretos“, radijo pjesė „Mama, aš tave myliu“ – Lietuvos radijo pjesių konkurso trečios premijos laimėtoja. 2020 metais pasirodė pirmoji knyga – „Bitlas, Ana Orka ir aš“, skirta jaunimui ir visiems iki 99 metų; po pusmečio išleistas romanas „Kasios K. Asmeninis gyvenimas“; 2021 m. – „Ir tada jie išplaukė“ – romanas apie kelią į meilę, kurios niekas nelaukė ir nesitikėjo.

Jolanta Vilkevičiūtė – teisininkė, dėsto teisę VDU Žemės ūkio akademijoje ir Vilniaus universiteto Kauno fakultete, rašo detektyvus. Pirmasis nuotykių romanas „Kleopatros brilianto paslaptis“ (2005 metais), vėlesnis – „Paslaptingi Petros lobiai“ (2015 m.) Sabinos Šatinskos pseudonimu, 2016 metais – linksma detektyvinė pjesė teatrui „Aneliukės lobiai“. Trečiasis J. Vilkevičiūtė romanas – „Mirtis tarp žvaigždžių“ ( 2020 m.) ilgą laiką buvo lietuvių autorių bestselerių tarpe. 2022 m. išleistas ketvirtasis romanas „Žmogžudystė pagal fengšui“. „Nežinau kodėl, bet man labai patinka detektyvo žanras. Gal todėl, kad visada gėris nugali blogį? O gal todėl, kad skaitant yra galimybė lenktyniauti su autoriumi kas greičiau atskleis nusikaltimą? Detektyvo rašymas reikalauja didelio kruopštumo ir atidumo – turi surankioti ir surikiuoti visas siužetines linijas, herojus, pagrįsti jų veiksmus, išlaikyti įtampą iki pat romano galo. Tai sunkus ir įtemptas darbas“, – sako rašytoja.

---

Gedimino Bytauto poezijos knygos-albumo „Vizijos“ – pristatymas

Liepos 14 d. (penktadienį) 16 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje vyks naujausios Gedimino Bytauto poezijos knygos-albumo pristatymas. Ketvirtoji poezijos knyga „Vizijos“ unikali kūrybinė dviejų menininkų kelionė, kurioje publikuojami bendri, kartu su žmona menininke Odile-Norvilaite-Bytautiene sukurti eilėraščiai.

Lietuvos Respublikos meno kūrėjo, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos nario, poeto, dailininko, muzikanto Gedimino Bytauto  „Vizijas“ puošia jo paties tapybos, grafikos darbai, knygą papildo ir autoriaus kartu su žmona Odile Norvilaite-Bytautiene sukurti eilėraščiai bei studijų laikų filosofinio darbo interpretacija krikščioniškojo Antano Maceinos egzistencializmo tema.

Naująją knygą, kuri žada unikalią kelionę po poezijos, dailės ir filosofijos pasaulį, pristato neįprastas jos viršelis – paveikslas iš žodžių, kaligrafinis grafikos kūrinys.

G. ir O. Bytautai rengiasi turui per Lietuvą, kad pristatytų knygą-albumą „Vizijos“. Liepos 14 d. šios knygos pristatymas Palangos viešojoje bibliotekoje išskirtinis būtent per Gedimino Bytauto gimtadienį.

Abu kūrėjai – įvairių konkursų dalyviai: pernai jie tapo konkurso „Pavasario lygiadienis“ diplomantais, šiemet diplomante tapo Odilė, kuri dar laukia, kaip seksis konkurse poetui Eduardui Selelioniui atminti.

Paklausti apie bendrą, arba dualistinę poetinę kūrybą, Gediminas ir Odilė teigė, kad tai – pavyzdys, jog ir turint individualumą galima neužsidaryti vien tik savo kūrybos bokšte. „Šalia to, kad esame individualūs, mes esame žaismingi, nebijome atvirai išsisakyti, žaisti žodžiais, dėlioti juos, ieškoti naujovių, kas ir lemia sėkmę“, – kūrėjai akcentavo, kad, be poezijos, jie dar kartu kuria muziką, sykiu tapo.

---

Koncertas, skirtas Mindaugo karūnavimo dienai paminėti

Liepos 5 d. 16.30 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje vyks šventinis koncertas, skirtas Mindaugo karūnavimo dienai paminėti. Dalyvauja: Palangos kultūros ir jaunimo centro moterų vokalinis ansamblis „Guboja“ ir Jūros šaulių vyrų choras, vadovas Rimgaudas Juozapavičius.

Maloniai kviečiame

Į viršų