Pradžia
Renginys

Paskaita „Tik dangus liko toks pat – Rytų Prūsijos badą išgyvenusieji Lietuvoje“ | INKULTŪRACIJA

2022 Rugsėjo 27 d. 16:00—17:00 Konferencijų salė
Pradžia
*photo*

Moderuoja Rūta Matimaitytė, dalyvauja dr. Christopher Spatz (Vokietija)​

​Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Rytų Prūsiją, Karaliaučių ir jo apylinkes ištiko humanitarinė katastrofa. Daugiau nei 100 000 žmonių mirė nuo ligų ir nepakankamos mitybos. Išgyvenusieji dažnai buvo vaikai – be tėvų, be šeimos, be namų, likę vieni ir patys sau. Vieni atsidūrė sovietiniuose vaikų namuose, kiti su viltimi išsigelbėti pabėgo į Lietuvą. 

Dešimtmečius pasaulis beveik nepastebėjo šių vaikų ir jų gelbėtojų lietuvių tragedijos. Tik 1990-aisiais visuomenė sužinojo apie jų likimą. Tai pradėjo naują kovą už idealų ir politinį jų siaubingų kančių pripažinimą.  

Istorikas Christopheris Spatzas savo knygoje „Nur der Himmel blieb derselbe. Ostpreußens Hungerkinder erzählen vom Überleben“ (2016) atkūrė elgetaujančių vaikų kelius ir suteikė galimybę nukentėjusiesiems pasisakyti patiems. Daugiau nei 50  interviu 1930–1940 m. gimę žmonės pasakoja, kaip jiems pavyko tai, kas yra neįmanoma – išgyventi šį laiką. Jų prisiminimai yra sukrečiantis dokumentas.  

Paskaitoje Christopheris Spatzas pasakoja apie savo požiūrį į šio likimo žmonių grupę, kaip šiandien sekasi paskutiniams įvykių liudininkams ir apie visuomenės reakciją į šią temą.  

Į viršų