Pradžia
Knygos pristatymas

Irenos Mikuličienės knygos „Lietuviai perkeltųjų asmenų stovyklose 1945–1951 m.“ pristatymas

2024 Birželio 12 d. 17:30—19:00 Konferencijų salė
Pradžia
*photo*

Birželio 12d., 17.30 val. kviečiame į bibliotekos Konferencijų salę, Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikės ir vyresniosios muziejininkės Irenos Mikuličienės knygos „Lietuviai perkeltųjų asmenų (DP) stovyklose 1945–1951 m.“ pristatymą.

Renginyje, kartu su autore, dalyvaus: Lietuvių fondo atstovas Lietuvoje, žurnalistas Leonas Narbutis, Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijos rinkinių skyriaus vedėja Dr. Giedrė Milerytė-Japertienė


Apie knygą:

1944 m. vasarą į Lietuvą įžengus sovietinei kariuomenei, tūkstančiai lietuvių, vengdami represijų ir smurto, bėgo į Vakarus, ieškodami laikino prieglobsčio. Antrajam pasauliniam karui pasibaigus per 60 tūkstančių Lietuvos gyventojų atsirado Vakarų sąjungininkų kontroliuojamose Vokietijos ir Austrijos zonose ir kitose Sovietų Sąjungos neužimtose Europos šalyse. Atsisakę grįžti į sovietų okupuotą tėvynę lietuviai buvo apgyvendinti specialiai įkurtose stovyklose perkeltiesiems asmenims. Čia jie atgaivino švietimą, spaudą, atkūrė partijas, visuomenines, profesines ir religines organizacijas, subūrė meninius kolektyvus. Juos globojo įvairios tarptautinės karo pabėgėliais besirūpinančios organizacijos, rėmė išeivijos lietuviai, tačiau, neturint nuolatinės gyvenamosios vietos, kasdienė baimė dėl ateities slėgė tiek fiziškai, tiek dvasiškai iki pat emigracijos į naująjį pasaulį.

Šis leidinys, tai dokumentais ir ikonografine medžiaga paremtas nuoseklus pasakojimas apie likimo svetur nublokštus mūsų žmones, apie jų kasdienybę stovyklose, apie bandymą išlikti, nepasiduoti nevilčiai, apie pastangas išsaugoti lietuvybę, lavintis, tobulėti, rasti jėgų pradėti gyvenimą iš naujo, garsinti pasaulyje savo gimtąją šalį nepamirštant skaudaus tėvynės likimo. Knygoje medžiaga išdėstyta chronologine seka: pasitraukimas, gyvenimas stovyklose, emigravimas. Stovyklos Vokietijoje pristatomos pagal sąjungininkų administruojamas zonas, abėcėlės tvarka. Atskirais skyreliais pateikta medžiaga iš Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Italijoje, Norvegijoje, Švedijoje veikusių stovyklų, o taip pat atskirai aprašyta skautų, ateitininkų, darbo tarnybų veikla. Sudarytos asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės.
Dauguma leidinyje pateikiamos medžiagos yra publikuojama pirmą kartą.

Knygos leidimą parėmė Skirma ir Ramūnas Kondratai, Labdaros ir paramos fondas „Gerumo versmė“.


Knygą įsigyti galite paspaudę šią nuorodą:
https://parduotuve.lnm.lt/produktas/lietuviai-perkeltuju-asmenu-dp-stovyklose-1945-1951-m/


Renginio organizatorius: Lietuvos nacionalinis muziejus
Renginio partneris: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka
__________________

Informuojame, kad renginio metu gali būti fotografuojama ir filmuojama. Renginio dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie bus skelbiami socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje.

Į viršų