Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka (KLAVB) įkurta 1950 m. Iki šių metų keitėsi ne tik bibliotekos pavadinimas, bet ir veiklos teritorijos ribos, sąlygos, istoriniai ir socialiniai kontekstai. Nuo pat įkūrimo biblioteka yra Klaipėdos krašto viešųjų bibliotekų veiklos koordinavimo ir metodinio vadovavimo centras. Šiandien biblioteka teikia metodinę, informacinę ir organizacinę pagalbą 11-ai Klaipėdos ir Tauragės apskrityse veikiančių centralizuotų bibliotekų sistemų (201 bibliotekai): 11 viešųjų bibliotekų savivaldybių centruose, 23 miesto filialams, 167 kaimo filialams.

Bibliotekos paslaugomis kiekvienais metais naudojasi 14000- 16000 registruotų vartotojų, 28 proc. jų yra iš kitų regiono miestų ir rajonų. Per darbo dieną bibliotekoje apsilanko daugiau nei 1000 vartotojų, kuriems išduodamas vidutiniškai 1771 dokumentas. Kasmet I. Simonaitytės bibliotekoje vyksta per 400 įvairiausių renginių, 200 parodų atidarymų bei daugiau nei 100 edukacijų.

Bibliotekoje yra penkios skaityklos, atviri knygų fondai suaugusiems ir vaikams, patalpos jaukiam poilsiui, estetiškos, specialiai vaizdiniams ir žodiniams renginiams skirtos patalpos, du jaukūs kiemeliai. Biblioteka turi Renginių, Konferencijų sales bei Gerlacho palėpę, kur įrengta nuolatinė jūrinio paveldo ekspozicija, o buvusiame ratinės pastate patalpos išnuomotos kavinei ir knygynui. 2017 m. atidaryta Edukacinė erdvė, kuri skirta visiems, siekiantiems tobulėti, kurti, bendradarbiauti bei mokytis visą gyvenimą. Joje įrengta moderni 16 vietų kompiuterizuota mokymų klasė, garso įrašų studija, verslumo erdvė. Čia vyksta nemokamos popieriaus gaminimo edukacijos, kompiuterinio raštingumo mokymai. KLAVB priklauso ir Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras Nidoje, kuris yra vienintelė tokio pobūdžio įstaiga Lietuvoje. Šiame centre sudaromos palankios sąlygos rašytojams ir vertėjams iš Lietuvos bei užsienio gyventi ir kurti.

Biblioteka visada siekė būti nacionalinės kultūros saugotoja, tenkinanti regiono informacinius poreikius, užtikrinti teisę į informaciją, raiškos laisvę, siekdama sukurti galimybę visiems naudotis bibliotekos informaciniais ištekliais. Todėl I. Simonaitytės biblioteka yra sukaupusi ne tik gausų leidinių, bet ir vertingą kraštotyrinių, rankraščių dokumentų fondą. Biblioteka formuoja ir saugo aktualius, svarbius krašto kultūrai dokumentų fondus ir siekia, kad visa tai būtų prieinama kuo platesniam visuomenės ratui.

2011 m. KLAVB iškilmingai pasirašyta AdM archyvo perdavimo Klaipėdai sutartis ir uostamiesčio bendruomenė pirmąsyk supažindinta su senųjų klaipėdiečių per daugiau nei šešis dešimtmečius Vokietijoje sukauptais ir dabar gimtajam kraštui padovanotais turtais. Šį archyvą sudaro per du tūkstančius retų knygų apie senąją Klaipėdą, 150 paveikslų originalų ir kopijų, įžymių dailininkų darbų: Gustav Boese, Max Pechstein, Hans Kallmeyer. Taip pat stiklo negatyvai su Memelio panorama, senieji Prūsijos žemėlapiai, 1816 m. išleista Liudviko Rėzos versta Biblija su jo paties prakalba, originalūs tapyti paveikslai, pašto ženklų rinkiniai. 2016 m. perduotos bibliotekai ir Mėmėlio Šaulių sąjungos regalijos.

Įgyvendinant projektus sukuriami ir nauji produktai. Vienas iš KLAVB produktų, kuris skatina pažinti Klaipėdos kultūrinį paveldą, yra 2014 m. sukurtas interaktyvus Krašto paveldo gidas, kaip Klaipėdos skaitmeninto kultūros paveldo sklaidos priemonė. Gide visa informacija pateikiama keturiomis kalbomis: lietuvių, anglų, rusų ir vokiečių. Jame skelbiama ne tik koncentruota informacija, bet ir nuotraukos, vaizdo medžiaga, prisiminimai bei maršrutai, kuriais galima keliauti. 2016 m. buvo sukurta mobilioji programėlė „Klaipeda Heritage Guide“ (ją galima parsisiųsti iš parduotuvės „Google play“). Programėlė skirta vartotojui, kuris keliaudamas nori patogiai apžiūrėti kultūros paveldo objektus. Krašto paveldo gido turinį kuria ir pildo KLAVB ir 11 šio projekto partnerių. Šis gidas yra papildytas ir ei. produktu - edukaciniu žaidimu „Žaliapėdis“, kuris skirtas 3-10 m. vaikams. Žaisdami vaikai atlieka smagias, naudingas užduotis ir tokiu būdu susipažįsta su Klaipėdos miestu.

2016 m. sukurtas pirmasis Lietuvoje skaitymą skatinantis literatūrinis stalo žaidimas „Knygosūkis“. Žaidimas skirtas jaunimui, bet jį gali žaisti visi besidomintys literatūra. Prie žaidimo kūrimo prisidėjo pripažinti profesionalūs Lietuvos rašytojai ir meno kūrėjai: Andrius Mamontovas, Aistė Smilgevičiūtė, Sigutė Ach, Nijolė Narmontaitė, Justinas Žilinskas, Vytautas Juozapaitis, Juozas Šikšnelis ir kt. Žaisdamas literatūrinį stalo žaidimą „Knygosūkis“, jaunimas įgyja literatūrinių žinių, praplečia akiratį ir vėliau sugeba tinkamai atsirinkti geriausią skaitysimą literatūrą. Projekto metu parengta paroda apie „Knygosūkio“ kūrėjus, organizuotas susitikimas su vie¬nu iš žaidimo kūrėjų, rengiami „Knygosūkio“ pristatymai ir žaidimo popietės įvairiose regiono bibliotekose bei mokyklose. Edukacinis žaidimas „Knygosūkis“ apkeliavo daugiau nei 30 miestų ir miestelių.

2018 m. įgyvendintas projektas „Edukacijų ciklas: (ne) matoma tampa liečiama“, kuris skirtas 14-16 m. moksleiviams ir regos negalią turintiems žmonėms. Edukacinių užsiėmimų metu moksleiviai ugdo savo kūrybiškumą, plečia jau turimas technologijų srities žinias bei įgyja naujų kompetencijų 3D modeliavimo, skenavimo ir programavimo srityse. Vėliau įgytos teorinės žinios pritaikomos praktiškai, skenuojant senąsias Klaipėdos žymiausių kultūros objektų nuotraukas, kurios yra programuojamos ir gaminamos su 3D technologijomis. Pagaminti 3D modeliukai naudojami projekto edukacinėse, pažintinėse ekskursijose, kuriose dalyvauja moksleiviai ir regos negalią turintys asmenys.

„Keliaujanti biblioteka“ - projektas, kuris skatina skaityti netradicinėse erdvėse. Pavasarį ir vasarą įkuriamos lauko skaityklos įvairiose žmonių mėgstamose poilsio vietose, festivaliuose, įvairiuose renginiuose. Lauko skaityklose galima rasti knygų, stalo žaidimų, žurnalų, vyksta įvairūs konkursai. Šis projektas yra labai lankstus ir mobilus, tad galima greitai įsikurti praktiškai bet kurioje vietoje ir teikti paslaugas Klaipėdos regiono gyventojams. „Keliaujanti biblioteka“ veikė Karklės muzikos festivalio metu, Smiltynės senosios perkėlos kelte, Melnragės paplūdimyje, Danės upės skverelyje, ant Jono kalnelio, Dienovidžio skvere ir Vilniaus knygų mugėje.

„Literatūrinis furšetas“ - dar vienas KLAVB įgyvendintas projektas, kurio edukaciniais renginiais ne tik skatinama skaityti ir pristatomi klasikiniai literatūros kūriniai, tačiau leidžiama pažvelgti ir j skaitymo procesą ir skaitantį žmogų iš kitos pusės. Žinomi Lietuvos žmonės sukūrė savo skaitomų ir rekomenduojamų knygų sąrašą, perteikdami jį per maisto prizmę, o vėliau šį sąrašą pristatė ir visuomenei. Tai rekomendacijos, kokią literatūrą ir prie kokio maisto turėtume skaityti. Literatūrinį meniu kūrė filosofas Leonidas Donskis, poetai, eseistai Rolandas Rastauskas ir Kęstutis Navakas bei dainininkas, TV laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius. Literatūros meniu kūrė ir dvi muzikos kūrėjų šeimos: Aistė Smilgevičiūtė ir Rokas Radzevičius bei Jurga Šeduikytė ir Vidas Bareikis.

Biblioteka, turinti Ievos Simonaitytės vardą, dažnai organizuoja įvairius renginius, iniciatyvas, skirtas šiai Klaipėdos krašto rašytojai atminti. Kasmet, sausio mėnesį, tiems autoriams, kurie savo kūryba garsina Klaipėdos kraštą, įteikiama Ievos Simonaitytės literatūrinė premija. 2017 m. buvo paskelbti Ievos Simonaitytės metais, todėl biblioteka įgyvendino projektą „Literatūrinė uoga“, kurio metu Klaipėdos regiono jaunimui patraukliai pristatyta rašytojos ir jos premijos laureatų kūryba. įkurtos ir kūrybinės dirbtuvės „Ėvikės skaitytojų teatrėlis“, kurių metu dalyviai visus metus galėjo skaityti ir interpretuoti rašytojos kūrybą, domėtis Mažosios Lietuvos kultūra ir istorija, lavinti bendravimo, aktorinius ir scenos kalbos įgūdžius. Bibliotekos iniciatyva tais pačiais metais sukurtas Ievos Simonaitytės interneto puslapis, kuriame galima rasti visą reikiamą informaciją apie šią Klaipėdos krašto rašytoją. 2018 m. bibliotekos kiemelyje iškilmingai atidengtas suolelis su šalia ant metalo plokštės įspaustais prasmingais autorės žodžiais „Paskutinio taško niekada nepadėsiu“ ir rašytojos autografu.

Biblioteka siekia būti modernia įstaiga pasaulio kontekste, tad jau ne pirmus metus rengia tarptautines konferencijas, kuriose pranešimus skaito įvairių šalių atstovai. 2016 m., minint bibliotekų metus, I. Simonaitytės bibliotekoje įvyko tarptautinė konferencija „Išsklaidytos bibliotekos - išsklaidytas paveldas: daugybė būdų pažinti“. Konferencija buvo norima atkreipti dėmesį j dokumentinį paveldą, kuris yra pasaulinės atminties dalis, liudijanti apie istorinius, politinius, kultūrinius, socialinius procesus, turėjusius įtaką vystantis visuomenei, kuriantis ir žlungant valstybėms, mokslo raidai, asmeniniams likimams. 2018 m. vyko tarptautinė konferencija „Biblioteka - sumanios visuomenės ugdymui“. Šioje konferencijoje pranešimus skaitė Lietuvos, Slovėnijos, Lenkijos, Latvijos dalyviai ir dalinosi savo bibliotekų gerąja patirtimi, inovacijomis, apsikeitė moksline informacija.

Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka yra moderni ir šiuolaikiška, lanksčiai prisitaikanti prie nuolat kintančio pasaulio. Todėl kiekvienas atėjęs į biblioteką čia gali jaustis patogiai ir rasti sau tinkančios veiklos.